SK |
 

 

 

Kapela vznikla v roku 1999. Spočiatku väčšina repertoáru pozostávala zo známych country piesní od rôznych interpretov. Postupom času sa začala formovať, menili sa členovia, aj nástrojové obsadenie, vznikali aj vlastné skladby.

V uplynulých rokoch skupina účinkovala aj v programe  známych festivalov na Slovensku (napr. Fest Dobré Bohunice,Country Fest ROZMARÍN Terchová,DOBROFEST, Radimovská šopa, Lodenica, Dudinská stopa, Festival Mlyn), ale aj v Česku (Starý Dobrý Western ,Muzikantské Žně , festival Country Jízda , Porta Ústí nad Labem, Babí Léto na Kyselce,Stodola Michala Tučného) a v Poľsku(Piknik Country v Dabrova Gornicza a Szczawnicza). Počas svojho pôsobenia odohrali aj množstvo iných vystúpení na rôznych spoločenských podujatiach ako country bály,mestské a obecné slávnosti, eventy a pod.

V  januári 2009 nahrali prezentačné CD „NEZNÁMI 2009“ ,kde sú štyri skladby so slovenskými textami a jedným írskym tradicionálom.

Neznámi získali v auguste 2010 na najväčšom českom country festivale Stodola Michala Tučného v Hošticích prestížne ocenenie – Cenu Michala Tučného.

V auguste 2011 sa stali v českej republike držiteľmi certifikátu Association for Main Scene Of Country Music, ktorý vlastnia aj osobnosti ako sú Pavel Bobek, Robert Křesťan a legenda českej country Michal Tučný.

V tomto roku nahrali aj promo CD NEZNÁMI 2011, kde sa textársky podieľal aj známy slovenský spevák Bystrík Červený.

V septembri začína spolupráca s americkým spevákom a skladateľom Willie Jonesom,keď pod názvom Willie Jones (USA) a Neznámi,kde odohrali koncerty na Slovensku a v Nemecku ( The Four Corners, Rattlesnake Saloon,Pullman City )  Spolupráca pokračovala aj v roku 2012 na festivaloch v Čechách, Nemecku, Poľsku a Slovensku a skončila v auguste úspešným koncertom na festivale LODENICA v Piešťanoch. Počas tejto spolupráce vznikli aj nové skladby Familly Way (Vráť mi ten deň)  ktorú napísal Jaroslav Šimo a Lucky Star (Čas uvidí) a Texas song (Dávno viem) od Jaroslava Rakaya na ktoré napísal Willie americké texty.

Od septembra 2012 už účinkujeme v novom zložení,kedy zaraďujeme znovu slovenský repertoár už s novými skladbami.

NEZNÁMI

Jaroslav Šimoakustická gitara , spev - country hudbe sa venuje od roku 1996. Ako zakladateľ kapely Neznámi  je v nej od roku 1999. Stál pri všetkých dôležitých momentoch , ako bolo preberanie podstatných  ocenení ,medzi inými  na festivale Porta v Ústí nad Labem v roku 2009, Cena Michala Tučného v Hošticích v roku 2010 a Certifikátu od Association Main Of Country Music v roku 2011 vo Vsetíne.  Takisto bol jedným z iniciátorov  spolupráce kapely  NEZNÁMI s americkým spevákom Willie Jonesom na koncertoch po Slovensku,  Česku a  Poľsku  v rokoch  2011 a 2012, ktoré aj zmenežoval.  Napísal niekoľko skladieb.  Pesnička Familly Way (Vráť mi ten deň  ), vznikla  za spolupráce s Willie Jonesom, ktorý napísal americký text.  Spolu s Jarom Rakayom  v súčastnosti tvoria nové skladby do repertoáru kapely Neznámi.
Jaroslav Rakaybasová gitara, spev -  prišiel do kapely koncom roku 2010, po rozpade skupiny Grasscountry.  Je známym slovenským bluegrasovým hráčom  ( mandolína,kontrabas  )  a pôsobil v mnohých kapelách ako Blueland , 29 strings, Country Team, Allan Mikušek, Second Band...  Jaro je jeden z mála slovenských textárov na slovenskej a českej country a BG scéne a má na konte niekoľko úspešných textov , ktoré hrajú mnohé kapely. Jarove skladby Lucky Star ( Čas uvidí ) a Texas Song ( Dávno Viem )   vznikli  za spolupráce kapely Neznámi  s Willie Jonesom, ktorý na ne napísal americké texty.
Milan Benkovičdobro, lapsteel,spev - je jedným z najlepších slovenských dobristov. Hre na dobro sa venuje  od roku 1994. Svoje bluegrassové začiatky absolvoval v Trnavskej kapele BG Bluff, neskôr sa stal členom bluegrassovej skupiny 29 strings, ktorá pôsobila dlho ako na Slovenskej tak aj na zahraničnej BG scéne . Po asi 5-ročnom pôsobení v Trnavske kapele Country Team sa neskôr stal členom špičkovej BG skupiny Meantime, s ktorou koncertoval na IBMA v Nashville (USA).  Spolupracoval a koncertoval so spevákmi z USA : Jonathan Maness, Willie Jones.  Milanovým vzorom je americký dobrista Jerry Douglas. S kapelou Neznámi vystupuje od roku 2011.
Ivan Benkovičelektrická gitara, banjo -   začínal s bluegrassom ako banjista od r. 1995, neskôr  hrával aj elektrickú gitaru a steel gitaru a fúkaciu harmoniku.
Pôsobil  v kapelách Countryfied, Belasí, Modrí jazdci a hosťoval v mnohých bratislavských country, folk a popových kapelách.  V kapele Neznámi hrá od októbra 2012.                                                         Obľúbení interpreti:
Vince Gill, Alan Jackson, Brad Paisley, Dixie Chicks, Newgrass revival, Charlie McCoy
Vladimír Pilek -  mladý bubeník, ktorý po skúsenostiach s rôznymi žánrami ako rock, jazz, swing a pôsobení v rôznych kapelách , zakotvil v septembri 2012 v kapele Neznámi.
Mário Rais – so zvukárinou začínal už vo svojich šestnástich rokoch. Ako dvorný zvukár kapely  pôsobí od roku 2010.
Ladislav Dlhý – pôvodne fanúšik kapely, ktorý po rokoch spolupráce navrhol v roku 2009 funkciu logistiky ako osobný šofér a support, kde pomáha so všetkými vecami, spojenými  s kapelou.

 

Ocenenia.

Počas pôsobenia kapela získala niekoľko ocenení, napr.:

3.miesto na Slovenskej Trampskej Porte v Trenčíne v roku 2000.

1.miesto - Pódium nádejí na festivale Country Mlyn- v roku 2002.

2.miesto – Cena poroty a 1.miesto - Cena divákov - na festivale Beskydské

folkování , Frýdlant nad Ostravicí /ČR/ v roku 2006.

1.miesto - autorská súťaž na festivale Drotária v Turzovke 2008

2.miesto - prehliadka hudobných skupín Turzovský vrabčiak 2009

PORTA 2009 –Ústí nad Labem Cena mesta  v interpretačnej súťaži festivalu PORTA

Stodola Michala Tučného 2010 – 1.miesto a Cenu Michala Tučného

Association Main Scene Of Country Music 2011 – cetifikát za prínos do country hudby.